Genel

Soyut Veriler Neden Önemlidir?

Bir şirket bünyesinde, varlıklarına yüksek düzeyde önem verilir. Varlıkları olmayan bir organizasyon düzgün çalışamaz, bu nedenle onları daha derin bir perspektiften incelemeye değer. Ancak çoğu zaman somut şeylerden bahsediyoruz ama bu kez somut olmayan şeylere odaklanacağız.

Yıllar geçtikçe, bu varlık kategorisi iş sistemine çok daha fazla değer katıyor, dolayısıyla onu iyi anlamak organizasyonu tasarlamak için gerekli hale geliyor. Bana katılın ve ne hakkında olduğunu görelim.

Maddi olmayan varlıklar nelerdir?

Bir şirketin maddi olmayan varlıkları, sermayesinin bir parçasını oluşturan ancak fiziksel veya somut bir şekilde algılanmayan unsurlardır. Çoğu durumda, organizasyonu güçlendiren ve onlar olmadan şirketin işleyişinin ciddi şekilde etkileneceği kavramsal varlıklara atıfta bulunur.

Bilgi çağında, kaynakların dijitalleştirilmesi de daha fazla somut olmayan kaynağın ortaya çıkmasıyla sonuçlanan rolünü oynamıştır. Örneğin, kendi iş yönetimi yazılımı, şirketin son derece üretken olması için yeterince önemlidir, ancak yazılımı fiziksel olarak algılamanın, varlıkların geri kalanı gibi sayısallaştırmanın çok daha yolu yoktur.

Artık iş üretkenliği için kullanılan maddi mallar maddi varlıklardır. Beş duyu ile takdir edilebildikleri ve aynı zamanda ölçülebilir oldukları için belki de tespit edilmesi en kolay olanlardır. Örneğin, tasarımcı ekibinin kullanabileceği bilgisayar sayısı.

Maddi varlıkların az ya da çok önemli olduğu söylenemez ancak rekabet edebilirlikte giderek önem kazandığını vurgulamak gerekir.

Somut olmayan varlıklar neden önemlidir?

İlginçtir ki bu kavramsal varlıklardan bahsederken şirket için “önemli” olmaktan bahsediyoruz. Ve tabii ki onlar!

Örneğin bir markanın gelişimini ele alalım. Şirket, kendisini pazarda bir ölçüt olarak konumlandırmak için onlarca yılını harcadı ve tüketicilerin saygısını kazandı. Bu sayede izleyici izotipini gözlemlerse zaten güvenle satın alabileceklerini biliyor. Harcanan tüm zamanın değerini nasıl ölçersiniz? Sizi bu sonuca götüren çabayı nasıl ölçersiniz? Bu marka bilinirliğini başka bir şirkete devredebilir misiniz? Bu imkansız!

Ancak markalaşmayı şirketten çıkarırsak, üzerinde çalıştığı her şeyi kaybedeceği de bir gerçektir. Aynı şey, şimdi göreceğimiz gibi, tüm somut olmayan kaynaklarda olur.

Maddi olmayan varlıklar – Bunlar nelerdir ve neden bu kadar önemlidirler?

Somut olmayan kaynaklara örnekler

Kavramın biraz soyut olduğunu ve bizi algılaması zor varlıklar hakkında düşünmeye sevk ettiğini anlayarak, bu kategorideki kuruluşlarla en alakalı varlıklara ilişkin bazı örnekler görelim.

Bu onların tek oldukları anlamına gelmez, ancak en önemlilerinden biri oldukları anlamına gelir.

  • Fikri mülkiyet
  • Sözleşmeden doğan haklar
  • Markalaştırma
  • Veritabanları
  • İş ittifakları
  • Dijital ürünler
  • Diğer

İşte böyle! Şimdiye kadar yalnızca fiziksel varlıkların önemli olduğunu düşündüyseniz, artık somut olmayan kaynakları göz önünde bulundurarak kuruluşun değerini yeniden hesaplamanın gerekli olduğunu biliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu