Girişimcilik

Sosyal Medyadan Organik Ürün Satmak

Sosyal medya, günümüzde birçok işletmenin ürünlerini tanıtması ve satışlarını arttırması için kullandığı önemli bir araçtır. Sosyal medyada organik ürün satmak da mümkündür. Ancak, organik ürünlerin doğal ve sertifikalı olması gerektiği için bu iş biraz daha zorlu bir süreç gerektirebilir.

Öncelikle, organik ürünlerin satıldığı doğal yaşam marketleri gibi platformlar, organik ürün satışları için en ideal seçeneklerdir. Bu tür platformlar, organik ürünlere yönelik bir kitleye sahip olduğu için organik ürünlerinizi bu platformlar üzerinden pazarlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, sosyal medya kanalları da organik ürünlerinizi pazarlamak için iyi bir seçenek olabilir. Organik ürünlerinizi Instagram veya Facebook gibi popüler sosyal medya kanallarında paylaşarak organik ürünlerinize ilgi duyan bir kitle oluşturabilirsiniz. Görsel paylaşımlar, organik ürünlerinizi müşterilerinize daha iyi tanıtmanızı sağlar.

Ayrıca, doğal ve sertifikalı organik ürünlerinizi pazarlarken, organik sertifikalarınızı paylaşmanız da müşterilerinizin güvenini kazanmanızı sağlar. Sertifikalar, organik ürünlerin kalitesini ve doğal olduğunu kanıtlar.

Sonuç olarak, sosyal medya organik ürünlerinizi pazarlamak için iyi bir seçenek olabilir. Doğal yaşam marketleri gibi platformların yanı sıra, sosyal medya kanallarında organik ürünlerinizi paylaşarak organik ürünlerinize ilgi duyan bir kitle oluşturabilirsiniz. Organik sertifikalarınızı paylaşarak da organik ürünlerinize güvenilir bir imaj kazandırabilirsiniz.

1- Doğru Platformu Bulun

Hepsini kontrol eden bir çalışana sahip olma olasılığı olmadıkça, var olan her sosyal ağda bir hesaba sahip olmak gerekli ve hatta mantıklı değildir. Çoğu durumda ideal olan, amacımıza en uygun olanı seçmektir. Normalde, birkaç sosyal ağ ile kullanım fikrinin net olması yeterlidir.

Örneğin, entegre haşere yönetiminin nasıl çalıştığı, yılın zamanına göre hangi mahsullerin ekilmesi gerektiği veya hatta tarlada yetiştirilen ürünlerden yararlanan tarifler gibi bilgilendirici dijital içerikler paylaşmak istiyorsanız farm , en iyi şey bir YouTube kanalı oluşturmaktır. Özel etkinliklerin reklamını yapmak veya katıldığınız bir ticaret fuarına daha fazla katılımcı çekmek istiyorsanız, Facebook ve etkinlik yayınlama seçenekleri tam size göre. Hedefiniz ağızdan ağza iletişim veya potansiyel müşteri sayısını artırmaksa, Instagram çarpıcı görsellerle potansiyel müşterileri çekmek için idealdir.

2-Satış odaklı içerikler oluşturun

Sosyal medya pazarlama uzmanları 80-20 kuralını tavsiye ediyor: İçeriğin %80’i eğlenceli ve/veya eğitici olmalı, geri kalan %20’si ise işletmeyi pazarlamaya veya satmaya odaklanmalıdır. Yani, bir çiftliğe uygulandığında, içeriğin %80’i çiftliğin fotoğrafları, yemek tarifleri, ipuçları ve püf noktaları veya ilginç hikayeler olmalıdır; diğer %20 ise çiftliğin yerel çiftçi pazarlarındaki varlığından, yeni restoran ve bakkal ortaklıklarından veya etkinlik duyurularından bahsedebilir.

Kullanıcıların çiftliğinizle ve paylaşmayı seçtiğiniz içerikle bağlantı kurması gerektiğini unutmayın. Belirli gönderi türlerinin diğerlerinden daha fazla dikkat çekip çekmediğini değerlendirin ve ilgi çekici ancak “başka bir profil” olmayacak kadar orijinal içerik sunmaya çalışın. Belirli uygulamaların nasıl uygulanacağına dair ipuçları veya fikirler gibi faydalı bilgiler ve ayrıca görsel olarak çekici yemek resimleri her zaman çekicidir.

Sosyal medyadan yararlanarak tarımı teşvik edin

3-Planlamanızı doğru yapın

Sosyal ağlarda başarının anahtarlarından biri, etkinliğin sürekli olması ve iyi ölçülebilmesidir. Düşük bir gönderi ortalaması, Sayfanızı ve gönderilerinizi daha az kişinin görmesine neden olurken, çok yüksek bir gönderi ortalaması, gönderdiğiniz çok fazla bilgi ve/veya konuya ilgi kaybı nedeniyle insanların gönderileri kaçırmasına veya yok saymasına neden olabilir.

Neyse ki, çoğu sosyal ağ bu görevde yardımcı olmaya hazırdır. Başarılı olmak için ideal olarak birkaç gönderiyi aynı anda oluşturmalı ve ardından bunları istediğiniz tarihte yayınlanacak şekilde planlamalısınız. Tutarlı bir model elde ederseniz ve yeterli sayıda takipçiniz varsa, birçoğunun yeni gönderilerinizi gelir gelmez görmek için bağlanacağını göreceksiniz.

4-Müşterilerle samimi etkileşim kurun

Müşterileriniz ve takipçilerinizle sosyal ağlar üzerinden iletişim, telefon veya e-posta gibi diğer kanallar aracılığıyla nasıl yapılıyorsa benzer şekilde yapılmalıdır. Konuya bağlı kalın, olumlu bir tutum sergileyin, müşterilerinize saygılı davranın ve dilbilgisi ve yazım kurallarına dikkat edin, bu bölümde uyulması gereken kurallardan bazılarıdır.

Pek çok insanın düşündüğünün aksine, tarım ve sosyal ağlar birbirine uyuyor. Pek çok ülkede çiftçiler yeterince ilgi görmüyor veya hasatları için hak ettikleri ücreti ödemiyor. Sosyal ağlar, çiftçilere ve kırsal işletmelere seslerini duyurmak için mükemmel birer konuşmacıdır ve onlara bağlantılar kurmaları ve ürünlerini satmaları için yeni fırsatlar sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu