Genel

Psikometrik test nelerden oluşur?

Personel seçim sürecinde adayların değerlendirilmesi, işgücünün nasıl yetiştirileceğini belirleyen oldukça önemli bir unsurdur. Hassasiyeti ve kusursuz olma ihtiyacı göz önüne alındığında, örneğin bir psikometrik test gibi, adayların nesnel olarak değerlendirilmesine olanak tanıyan çeşitli tekniklerin kullanılması gerekir.

Ancak sadece bu süreçte kullanılmaz, zamanla şirketler buna başvurabilir. Bu testin amacı, maskeleri kaldırmak ve bir bireyin gerçekten ne düşündüğünü ve neler yapabileceğini niceliksel olarak ortaya çıkarmaktır, bu nedenle çeşitli senaryolarda yararlıdır.

Psikometrik test ne işe yarar

Psikometrik test, bir bireyin psikolojik yönlerinin değerlendirilip ölçülebildiği bir araçtır. Bu, değerlendiricilerin, bireyin belirli bir rolü üstlenmeye uygun olup olmadığını onaylamasına veya belirlemesine olanak tanır.

Aradığı çalışanın ideal profilini belirlemiş şirketlerde genellikle seçme veya işe alım sürecinde kullanılır. Bununla birlikte, oldukça rekabetçi bazı eğitim kurumlarında, bu kurumlara kaydolan öğrencilerin standartlarını iyileştirmek için kullanılabilirler.

Bu test sayesinde, işe alım veya kabul kriterleri, genellikle insani kararlarımızı karakterize eden istem dışı önyargılardan kurtulur.

  • Onay
  • Çapa
  • Atıf
  • Yakınlık
  • Hale

Sonuç olarak, bireyin organizasyon için neyi temsil ettiğine dair objektif bir bakış açısı elde ederiz. Bu sayede aday arama sürecini uzatabilse de ideal kişiyi bulmada atanan pozisyondaki performansın yatırımı fazlasıyla karşılayacağı konusunda daha büyük bir garanti vermektedir.

Psikometrik testler neyi ölçer?

Şirketimiz için aradığımız göstergeler veya profil belirlendikten sonra psikometrik test yapmak kolaydır. Bir dizi soruya dayalı olarak, bu adayın rol için ne kadar iddialı olabileceğini belirlememize izin veren modeller ve bir referans çerçevesi kullanılır.

Psikometrik testlerle şunları değerlendirmek mümkündür:

  • Zeka
  • Kişilik özellikleri
  • Kişilik faktörleri

Bu şekilde, sadece bir kişinin ne tür teknik bilgilere sahip olduğunu belirleyemeyiz. Ancak ek olarak, bu bilgiyi nasıl kullandığını ve kurumsal hedef için kullanmak için organizasyona nasıl entegre edilebileceğini anlayabiliriz.

Bir psikometrik testin yürütülmesinden kim sorumludur?

Elbette, test şirketle ilgili bir psikolog tarafından tasarlandıktan sonra, psikometrik test İnsan Kaynakları/Kabul Departmanı tarafından kullanılabilir. Ancak, bu testlerin derinlemesine bir analizini elde etmek için, testte elde edilen verileri keşfetmeye kendini yalnızca yüksek nitelikli personelin adaması idealdir.

Analiz kriterlerinde daha az boşluk olduğunda, bundan kaynaklanan daha iyi kararlar vardır. Ve bir iş gücünün (bir şirketin kalbi) oluşturulmasının çok önemli bir konu olduğu düşünülürse, analizi deneyimsiz ellere bırakamayız.

Yani, saflarınızda yüksek performanslı bir ekibe sahip olmak istiyorsanız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu