Yaşam

İntranet nedir? Kurumsallar için

İntranet, bir kuruluşun iç ağıdır ve yalnızca kuruluş içindeki kullanıcıların erişebileceği bir ağdır. İnternet gibi, intranet de bilgisayarlar, sunucular ve diğer cihazlar arasındaki bağlantıları sağlar, ancak tüm erişim izinleri yalnızca aynı kuruluşun çalışanlarına verilir. İntranet, bir kuruluş içindeki bilgi ve kaynakların paylaşımını kolaylaştırır ve işbirliği ve iletişimi artırır.

Örneğin, bir intranet, bir şirketin çalışanlarına departmanlar arasında dosya ve belgelerin paylaşımını sağlayabilir, iletişimi kolaylaştırabilir, personel verilerini saklayabilir ve yönetsel bilgileri güncelleyebilir. İntranet, bir kuruluşun iç işleyişini iyileştirmek için kullanılabilir ve şirket içi iş süreçlerini daha verimli hale getirebilir.

İntranet nedir?

Bir şirketin düzgün işleyişi, büyük ölçüde bilgilerinin nasıl ele alındığına bağlıdır. Hem dahili kanallar hem de erişilebilirlik politikaları ve tabii ki dosyaların anında kullanılabilir olması çok önemlidir.

Şirketlerin çok sayıda departmanı ve çalışanı olduğunda, genellikle uğraşılması gereken çok fazla bilgi vardır ve kuruluşunuz tam anlamıyla bir maceradır. Tek bir yerde saklanabilecekleri doğru olsa da, güvenlik ve kullanılabilirlik ile ilgili hususlar etkilenir. Tüm bunlar, her dahili süreçte gecikmelere yol açar; günün toplam zamanının %30’unu işgal edebilecek bir zaman. Bunu geç kalan her çalışanın saat başına maliyetine çevirirsek, şirketin kayıplarını ölçebilir misiniz?

Bu durum göz önünde bulundurularak, bir şirketin farklı departmanları arasında bilgi akışını sağlayan bir dijital iletişim sistemi geliştirilmiştir. Söz konusu sistem intranet adını almış ve zamanla kullanım amacı gereği sistemler kurumsal intranet olarak adlandırılmıştır.

Kurumsal intranetler nasıl çalışır?

kurumsal bir intranet, kuruluşun tüm bilgilerini bir sunucu üzerinde barındırır ve bu sayede şirket içindeki farklı terminallere dağıtılabilir. İdari personelin iş kazası oranları ile ilgili bilgileri analiz etmesi gerekiyorsa, sadece bilgisayardan Endüstriyel Güvenlik dosyalarına erişmeleri yeterlidir, o kadar.

Bu şekilde, belirli bilgiler her gerektiğinde her bir bölümün yöneticilerini bulmak gibi can sıkıcı bir görevden kaçınılır.

Kurumsal intranetler için ayarlar ve izinler

Kurumsal intranetleri şirketinize entegre etmek için bir ağ uzmanı ekibine ihtiyacınız var. Bunlar aracılığıyla üç tür ağ arasından seçim yapabilirsiniz:

  • Yerel ağ
  • Uzak ağ (bulut tabanlı sisteö)
  • Karma ağ

Bu, sahip olduğunuz şirketin türüne ve ağa vereceğiniz kullanıma bağlı olacaktır. Örneğin, harici sağlayıcıların ağa aktif olarak katılmasını gerektiriyorsanız, sağlayıcı her seferinde şirketinize yaklaşmayacağı için onu bulutta barındırmanız gerekir. Ancak tüm yönetim tesis içinde yapılıyorsa, yerel bir sunucu yeterlidir.

Artık hangi ağ türünü seçerseniz seçin, intraneti çalışanların profiline uygun belirli izinlere göre yapılandırabilirsiniz.

Örneğin, bir fabrika çalışanının muhasebe dosyalarına, güvenliğin de yönetime erişimi olması gerekmez. Bu nedenle intranet geliştirmesi en ince ayrıntısına kadar yapılmalı ve bilgilerin organizasyonu titizlikle yapılmalıdır.

Kurulduktan ve yapılandırıldıktan sonra, iş akışında önemli bir hızlanma fark edeceksiniz ve eskimiş bir bilgi sisteminin neden olduğu zaman kaybını ortadan kaldırmış olacaksınız. Aslında, tüm bunlar şirketin karlılığını destekliyor, bu yüzden dikkate almaya değer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu