Genel

İçeriğinizi daha cazip kılmak için en iyi yöntem

Özellikle içerik oluşturucuysanız, düşündüğünüzden daha yararlı olabilir. Ve bugün size onu anlamanız için neye ihtiyacınız olduğunu göstereceğim ve onu günlük yaşamınızda nasıl uygulayacağınızı öğreneceğim.

Elbette önce tekniğin doğasını değerlendireceğiz ve ardından pratik kısma geçeceğiz. Bununla içeriğinizin bir daha asla eskisi gibi olmayacağından emin olabilirsiniz, birkaç kez uyguladıktan sonra istediğiniz mesajı istediğiniz gibi değiştirebileceksiniz.

Başka kelimelerle ifade etme nedir ve ne içindir?

Açıklama sözlü, jestsel veya yazılı bir mesajı alıp ona yeni bir sunum şekli vermek için kullanılan eski bir tekniktir. İletmek istediğiniz şeyin daha net bir açıklamasını elde etmek için kelimelerin, cümlelerin ve hatta ifadelerin değiştirilmesini içerir.

Bu sayede en karmaşık bilgiler bile çeşitli dil seviyelerinde işlenebilir ve basitleştirilebilir. Örneğin, fiziğe bir yaklaşım getirebilir ve onu okul çağındaki bir çocuğun sindirebileceği şekilde dönüştürebiliriz.

Aynı şekilde teknik, bilgiye istenildiği gibi kişisel ve samimi bir dokunuş vermenizi sağlar. Bu şekilde, mesaj artık müdahale eden kişinin sözlüğüne ve yaklaşımına sahip olduğundan, bir özgünlük mührü kazanır.

İçerik oluşturmada başka kelimelerle ifade etme

Başka sözcüklerle ifade etmenin ne olduğunu anladığımıza göre artık onu profesyonel alanımıza taşıyabiliriz. İçerik oluşturucular olarak zihnimizi yüzlerce bilgi kaynağından beslememiz gerekiyor. Bununla, yeni mesajlar oluşturabiliyoruz ve tabii ki zaten var olan bir şeyin en alakalı fikirlerine bir bükülme katabiliyoruz.

Bunun bir örneği, belirli bir konuda bir öğretici önermemiz gerektiği zamandır. Adımlar her zaman aynı olacak, ancak cümleleri başka kelimelerle ifade edebildiğiniz sürece kendinizi gerçek bir yaratıcı olarak kabul ettirebileceksiniz.

Bunu başarmak için, iki yorumlama türünü bilmek gerekir. Koşullara bağlı olarak, hangisini kullanacağınızı bileceksiniz. İlk olarak, bazı terimlerin veya cümlelerin doğrudan ve zamanında değiştirilmesinden oluşan mekanik açıklamamız var. Ancak içeriği çok fazla düzenlememeyi düşünüyor.

Genellikle sıfatların yerine geçmek ve mesajın belirli bölümlerinde eşanlamlı kelimeler eklemek için kullanılır. Yararlıdır, ancak içerik oluşturmak için ideal değildir. Yapıcı açıklama ise, mesajın ana fikirlerini çıkarmayı ve okuyucuyu aynı yöne yönlendiren yeni cümleler oluşturmayı amaçlar. Başka sözcüklerle ifade edilen metin ile orijinal metin arasındaki tek benzerlik amaçtır.

Sözcükler yalnızca eşanlamlılarla değiştirilmez, aynı zamanda çıkarılan fikirlerden tamamen yeni bir mesaj oluşturulur.

Bir mesajı başka kelimelerle ifade etmek için kusursuz bir teknik

Buradan, açıklamanın hem öğrenme hem de öğretme için uygulanabilen bir dil tekniği olduğu açıktır. Çok yönlüdür, çünkü hayatımızın her alanında uygulamak mümkündür. Öyleyse, kendi açıklamanızı yapmak için basit ama etkili bir teknik açıklamama izin verin.

  • Pratik yapmak için bir mesaj seçin
  • İçeriği cümlelere ve paragraflara ayırın
  • Mesajın anlamı veya amacını içselleştirir
  • Her bir cümleyi ve/veya paragrafı nasıl söyleyeceğinizi sorun
  • Mesajı kendi kelimelerinizle oluşturun

Mesajın anlamını olduğu gibi tuttuğunuzdan emin olun ve seçilen içeriği başarılı bir şekilde başka sözcüklerle ifade etmiş olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu