Girişimcilik

Doğru Stok Nasıl Tutarım?

Çoğu üretim veya lojistik şirketi stokla ilgili güçlü zorluklarla karşılaşma eğilimindedir.

Malzemelerin ve malların varlığını doğru bir şekilde yönetmek, büyük miktarda bilgiyi kaydetmenize ve yönetmenize olanak tanıyan bir sisteme sahip olmak anlamına gelir. Ek olarak, bu bilgiler doğru olmalı ve deponun gerçek durumuyla doğrudan bir ilişki sürdürmelidir.

Bu sistem doğru uygulanmazsa ya da arızaları varsa maalesef firmanın verimliliğini etkileyecek durumlar olacaktır. Bu şekilde, sonuçta ekonomik kayıplara neden olacak bir dizi olay üretilir.

Stok olaylarından nasıl kaçınılır?

Şirketin satması için hisse senedi şarttır. Buna rağmen, envanter yönetiminin kriteri o kadar değişkendir ki, şirkete göre “maksimum depolama” ve “minimum depolama” gibi iki karşıtlık uygulanabilir.

Durumun kendisi bile, envanter yönetimi için hangi kriterlerin seçileceğini belirlemek için bir koşul olabilir. Bu dikkate alınmazsa, şirketimiz için yararlı olmayacak sistemleri uygulamaya başlayabiliriz.

Bu nedenle, gereksiz eylemlerden kaçınmak için stok yönetimini uygun şekilde planlamak en iyisidir. Bu anlamda, bu tür olaylardan kaçınmak için yapmanız gerekenleri sizinle paylaşmama izin verin.

Ses seviyesini ve frekansı tanımlayın

Şirketin temel istatistikleri içinde planlama, belirli bir üretim hacmine giden bir rotayı izlemenizi sağlar. Tabii ki, bu üretim sürecinin tamamlanması için mevcut olması gereken malzeme miktarını ortaya koymaktadır.

Buna karşılık, tüm bu veriler, malzemelerin durgunluğunu veya daha da kötüsü bunların yokluğunu önlemek için envanterin yenilenmesi gereken süreyi hesaplamamıza izin verir.

Malzeme taşımayı optimize eder

Malzemelerin önemli bir yüzdesinin depo içinde hasar gördüğü durumları bulmak yaygındır. Kötü depolama uygulamaları, kayıt arızaları, elleçleme, arızalı makineler veya aşırı duruş süreleri nedeniyle.

Malzemelerin taşınmasında düşünülen tüm bu unsurlar optimize edilebilir. Makinelerin güncellenmesi, kayıt sürecinin iyileştirilmesi, personelin doğru kullanım için eğitilmesi vb. stoklarla ilgili olaylardan kaçınmak için ihtiyacınız olan şeydir.

Stok Yönetim Yazılımı

Tabii ki, otomasyon yazılımını entegre etmek, depolama ve sevk süreçlerini katlanarak iyileştirecektir. Önemli olan, bir kez edinildikten sonra, yazılımın bile deponun gerçekliğiyle yanlış hizalanmasını önlemek için doğru marjlar içinde yapılandırılmasıdır.

Şirketiniz için yazılımı seçerken, hem şu anda gerekli olan işlevleri hem de yakın gelecekte ihtiyaç duyacağınız işlevleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini açıklığa kavuşturmak önemlidir.

Envanter Yönetimi Yöntemleri

Yukarıda tanımlanan noktalara ek olarak, şirketiniz için hangi stok yönetimi yönteminin en uygun olduğunu belirlemek önemlidir. Aşağıdakilerden birini seçebilirsiniz:

  • İlk Giren
  • Ürün Analizi
  • Stok Hareketleri
  • Son Çıkan
  • Stok Kontrolü

Bu puanları toplayın ve stok kontrolü için daha iyi bir planlama yapmak için şimdi başlayın. Envanterle ilgili olaylardan kaçınmanın ideal yoludur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu