Anne Bilgisi – Annebilgisi.com

Biberon Çürüğü Nedir, Nasıl Fark Edilir?

27.02.2020
80
Biberon Çürüğü Nedir, Nasıl Fark Edilir?

Biberon Çürüğü

Bebeklerin üst keser dişlerinden başlayan ve çok çabuk ilerleyen yaygın bir çürük tipidir.
Biberon çürükleri, ilk olarak dişlerin minesinde tebeşirimsi beyaz lekelenmeler ile başlar. Bu beyaz tebeşirimsi lekelenmeler çürüğün ilerlemesiyle sarı-kahve rengini alır. 

Biberon çürüğü ilerlerse ne olur?

Çoğunlukla aile, dişlerdeki çürüğü fark ettiğinde çürükler oldukça ilerlemiştir ve kahverengi leke halini almıştır. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve bu tip çürükler tedavi edilmez ise dişlerin kırılmasına dahi neden olabilir. 

Biberon çürüğü nasıl oluşur?

Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü, doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce veya uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek dişlerin çürümesi için elverişli bir ortam oluşturur. 

Biberon emmediği halde bebeğimin dişleri çürüdü, sebebi ne olabilir?

Biberon ya da emziklerin, ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi ya da dişler sürdükten sonra oyalanması amacıyla bebeğe verilen karbonhidratlı-şekerli gıdalar da biberon çürüklerinin oluşmasına neden olmaktadır. 

Biberon çürüğünün önemi nedir?

Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek olan kalıcı dişleri de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına hatta dişlerin erken çekilmek zorunda kalınmasına sebep olur. 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir