Anne Bilgisi – Annebilgisi.com

Bebeklerde Yürüteç Kullanmanın Zararları

22.02.2020
130
Bebeklerde Yürüteç Kullanmanın Zararları

Yürüteç Kullanmanın Zararları

Yürüteç Önermiyorum ve kesinlikle çok karşıyım. Yazımızı okuyarak daha iyi anlayacaksınız..

Amerikan Pediatri Akademisi onermemekde peki neden ?

Yürüteç bebeğin doğal yürüme dönemi sırasında olması gereken refleksleri ve kas yapısıyla uyumlu olmadığından yürümede gecikme , parmak ucunda yürüme, X bacak ve O bacak gibi yürüme bozukluklarına sebep olmaktadır. .

  • Bunların yanı sıra yürüteç kullanımı bir çok ev kazalarınada neden oluyor. Amerikada yapılan araştırmalar sonucunda ;1 yaşına kadar geçirilen kafa travmalarının nedenlerinin %90 oranında yürüteç kazaları olduğu tesbit edilmiştir.
  • ABD acil servislerinde 1990’dan 2014’e kadar yürüteçle ilişkili yaralanmalar nedeniyle tahmini olarak 15 aydan küçük 230.676 çocuk tedavi edildi.
  • Yaralı çocukların yaklaşık yüzde 4’ü hastaneye yatırıldı; Bu çocukların 37.8’inde kafatası kırığı, yüzde 30’unda sarsıntı veya kapalı kafa travması vardı. .
  • Bebeklerin kalça yapılarının gelişmediği bir donemde yurutec kullanımında vücut ağırlığının kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemlerine sebep olmaktadır. .

Lütfen bebeklerinizi yürütece koyup hareketlerini kısıtlamayın…
Bunun yerine tutarak sıralayacağı yürüme yardımcılarından faydalanabilirsiniz. .

Bebeğinizin erken dönemde motor gelişimini sağlaması ve desteksiz yürümesini istiyorsak bırakalım kendisi emeklesin , sürünsün , düşsün kalksın ama kendi başına hareket etmeye çalışıp kaslarını kuvvetlendirsin
.

Son olarak emeklemenin de motor gelişim için şart olmadığını bilmeli , emeklemeden de yürüyebileceğini de unutmayalım
.

Sevgi ve sağlıkla kalın… .

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir