Anne Bilgisi – Annebilgisi.com

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

17.07.2020
30
Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi


Ah diş ah 😓Anneleri , miniklerimi ne kadar yoruyorsun .

Bebeklerde ilk diş 4_6 ay içinde çıkabilir .3 yada 3.5 yaşına kadar sürebilir .Fakat 12 ay bazı hekimler göre 15 aya kadar bebeğinizin hiç dişi çıkmadiysa mutlaka hekime danışılmalı gerektiğini öneriyor .Bazen erken çıkması genetik faktörlere bağlı olabiliyor .Yada geç çıkması d vitamin eksikliğine bağlı olabiliyor .
Diş dönemine bağlı iştahsızlık ise geçici bir süreçtir. Çıkan diş diş etine baskı yaptığı için ağrısının olması normaldır.Buna bağlı katı gıdalarıda diş döneminde red edebilir .Hiç endişe etmeyin .Tekrar eski iştahını dönecektir .

👉 Bebeklerde diş temizliği ilk dişi çıkmaya başladığında yapılmalıdır. Çünkü 6. aydan itibaren bebekler katı gıdaya başladığında aldığı gıdalarda şeker ve asit olduğu için süt dişlerine zarar verir .. Sevgili anneler çoğu kişi nasıl olsa süt dişlerinin yerine yeni dişler çıkacağı için süt dişlerini önemsemez. Halbuki süt dişleri kalıcı dişlerini oluşumunda , çene gelişiminde, çocuğun konuşması ve beslenmesi için çok önemli yere sahiptir .Süt dişleri erken çekilirse bu yer komşu süt dişleri tarafından kapanır .Kalıcı diş gömülü kalabilir .Yada yanlış yerden çıkabilir .Genelde herkese bütün dişlerin 6 yaşına kadar döküldüğü bilir. Halbuki ki uzmanlar azı dişlerinin 11 yaşına kadar kaldığını belirtiyor .Bu nedenle bütün süt dişlerine özenle bakalım .

Diş macunu Florür, şeker, tatlandırıcı, SLS, kimyasal, renklendirici, koruyucu madde içermemesime dikkat edin .

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir