Genel

2023’ün 10 Reklam Trendi

Bu dijital çağda, halkla ilişkilerin müşterilere sunduğu değer teklifini yerine getirmek, düşünmeyi dönüştürmeyi ve süreçleri modernleştirmeyi gerektirir; geleneksel bir şekilde düşünmeyi bırakın ve zihninizi çevrenin getirdiği tüm fırsatlara açın. Bu sürecin bir kısmı, halkla ilişkiler trendlerini keşfetmeyi ve stratejileri yönlendirmek ve hedeflere ulaşmak için bunlardan nasıl yararlanılacağını içerir.

2023’e kadar halkla ilişkiler sektöründe neler bekleyebiliriz?

Sürekli gelişen kapsamlı bir iletişim ajansı, halkla ilişkilerin geleceğine damgasını vuracak 10 trendi burada bir araya getiriyor.

 • Sosyal dinleme stratejik bir araç olacak
  Sosyal dinleme araçları, PR’ların anahtar kelimeleri, kelime öbeklerini ve markaları izlemesine yardımcı olarak bu verilerden yararlanarak etkili stratejiler tasarlamalarına ve kitleyle daha güçlü bir bağ kurmalarına olanak tanıyor. Gelecek yıl RP, yapay zeka sayesinde markanın duyarlılığını bilmemize, rekabeti izlememize, markanın mevcut durumu ve geleceği hakkında stratejik bir çerçeve geliştirmemize izin veren bu araçların potansiyelinden daha fazla yararlanabilir. ürünler. , içerik geliştirmeye yönelik yeni yaklaşımlar bulun ve olası iletişim krizlerini tespit edin.
 • Kapsayıcı ve çeşitli temel mesajlar
  Paydaşların kuruluşların sosyal, ekonomik ve jeopolitik konularda tavır almasını beklediği bir çağda yaşıyoruz. Bu, çeşitliliği, eşitliği ve kapsayıcılığı sadece sıcak konulardan daha fazlası haline getirdi; bu, kuruluşun iletişim kurması gereken çeşitli kitleler dikkate alınarak, kilit mesajların kapsayıcı bir şekilde tasarlanması ve yürütülmesi gerektiği anlamına gelir. Tüm nedenlere duyarlı bir kuruluşa sahip olmak gerekli değildir, olumlu etki yaratan bir kuruluşa bağlı kalmak yeterlidir.
 • Somut verilere dayalı, eyleme geçirilebilir KPI’lar
  2023’te, kapsama göre yönlendirilen web sitesi trafiği, organik arama konumu veya etkileşim düzeyi gibi karar vermede gerçek etki ve yararlılığa sahip somut veriler yoluyla PR çabalarını değerlendirmeye ilgi artmaya devam edecek. Bu daha modern KPI’lar, halkla ilişkiler uzmanlarının deneyim ve bilgileri ile AI gibi teknolojilerin yardımıyla çevrimiçi kanalları izleyen ve hemen harekete geçmek için cesaret verisi sağlayan uygulama ve sistemlerden elde edilen içgörülerin birleşimi sayesinde mümkün olacaktır.
 • Devasa satış konuşmasına elveda, kişiselleştirilmiş yaklaşım geliyor
  Medyayla bağlantı kurmak için kullandığımız kanaldan bağımsız olarak, kitlesel satış konuşmalarından kaçınmamız gerekir, çünkü eskiden haber almak için çalışırken, günümüzde eğilim, sosyal dinlemeye ve içerik ilgi alanlarına dayalı kişiselleştirilmiş satış konuşmalarına doğru. medya ve gazeteci veya etkileyici. Elbette bu bizi medya, gazeteciler ve etkileyiciler hakkında daha iyi bilgi sahibi olmaya, onların ihtiyaçlarını anlamaya ve gerçek değere sahip hikayeler sunan bir satış konuşması yapmaya zorluyor.
 • RP, SEO ve içerik pazarlaması ilişkilerini güçlendiriyor
  Birkaç yıldır PR + SEO + içerik pazarlama formülü, önce birini sonra diğerini entegre ederek yönetiliyor. Bugün PR’ın iş değerini artırmadaki önemi nedeniyle ivme kazanıyor ve 2023 ve sonrasında göreceğimiz bir trend haline geliyor. Bu nedenle, içeriği SEO için optimize etmeye, bağlantı kurma stratejilerine, saygın medyada yer almaya ve yüksek etki alanı otoritesine ve ayrıca organik çevrimiçi varlığı güçlendirmeye ilginin arttığını göreceğiz.

2023'te stratejileri güçlendirecek 10 PR trendi

 • Düşünce Liderliği: Zorluk ve Fırsat
  B2B sektörlerindeki yöneticiler ve karar vericiler, pandemi başladığından beri düşünce liderliği içeriklerini tüketmeye başladı ve bu eğilim devam ediyor. Bu, markaların hedef kitleleriyle bağlantı kurması, ihtiyaçlarını karşılayan içerik sağlaması, yöneticilerin yeteneklerinden, tutkularından ve deneyimlerinden yararlanmasına, ileri görüşlülüklerinden para kazanmasına ve tarih yazmasına yardımcı olmak için bir meydan okuma ve bir fırsat anlamına geliyor. .
 • Etkileyici pazarlama, PR’ın “kalbinde” olmaya devam edecek
  Influencer pazarlama muazzam bir büyüme kaydetti ve birçok şirket bu taktiğe yatırım yapma konusunda temkinli davransa da, 2023’e kadar, değer ve içerik için can atan sadık takipçi toplulukları sayesinde PR kampanyalarında her zamankinden daha fazla öne çıkacak. otantik tavsiyeler Bu taktiklerde başarılı olmak için, bu dijital ağızdan ağza (WOM) yolculuğa kiminle çıkacağınızı seçerken erişim, bağlamsal güvenilirlik ve satış yeteneğini göz önünde bulundurmak çok önemli olacaktır.
 • Planlamak, strateji oluşturmak ve uygulamak için PESO modeli
  Yaygın olarak bilinen ve pazarlama kampanyalarında kullanılan PESO modeli, halkla ilişkiler çabaları için strateji planlamadan ölçüme kadar kapsamlı bir çerçeve oluşturmuştur. tüm araç yelpazesi. Yeni dijital kanalların ortaya çıktığı bir senaryoda, PESO modeli, bu kanal çeşitliliğini birleştirme, bunları entegre bir stratejide düzenleme ve izlenecek yolu belirleme becerisi sayesinde değerini ve kullanımını artıracaktır.
 • Kapsamda nicelikten çok kalite
  Markanın en fazla sayıda yayınını ve bahsini elde etmek için toplu içerik dağıtımı geride bırakılabilir veya daha yüksek kaliteli haber içeriğiyle birlikte var olabilir. Sadece medyanın içerik tercihleri ​​açısından değil, aynı zamanda itibar üzerinde daha büyük etkiye sahip daha iyi habercilik arayışı içinde. Görüş makaleleri, özel işbirlikleri ve konuk blogları gibi geniş kitlelerce nadiren kullanılan ancak yüksek kaliteli gazetecilik türleri ve biçimleriyle her ortam için daha uygun içerik göreceğiz.
 • Etkileşim, başarılı halkla ilişkiler sağlayacaktır
  Medya, gazeteciler ve etkileyici kişilerle ilişkiler, halkla ilişkilerde başarı için önemli bir unsurdur; ve şimdi, kaliteli kapsama elde etmek için her zamankinden daha fazla gerekliler. İster gazetecilerle ister organik etki sahibi kişilerle ilişki kurmaya çalışalım, çabalarımızın başarıya ulaşması için onlarla olumlu, uzun vadeli ilişkiler kurmak önemlidir. Bu ilişkiyi oluşturmak ve bizimle çalışmaya daha açık hale getirmek için onları tanımak ve işlerini takip etmek çok önemli olacaktır.

Halkla ilişkilerin sürekli olarak geliştiği, yeni bir iletişim ortamına ve izleyicilerin içerik tüketim alışkanlıklarına uyum sağladığı açıktır. Halkla ilişkiler uzmanları, markalar için daha iyi sonuçlar elde etmek amacıyla yeni ve yaratıcı yöntemler kullanarak “oyunlarını” geliştirmek zorunda kalıyor; ve bu 10 trend, 2023’e kadar nelerden yararlanabileceklerinin bir örneği. Gelecek yıl için başka hangi trendin belirleyici olacağını düşünüyorsunuz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu